Organizacja zawodów

1. Wstępny etap Olimpiady

Nauczyciele zapoznają uczniów z założeniami Olimpiady, omawiają tematykę i terminarz zawodów – corocznie podany w „Wytycznych” do kolejnej Olimpiady Języka Angielskiego. „Wytyczne” opracowuje Komitet Główny i przesyła szkołom za pośrednictwem Kuratoriów Oświaty i Wychowania. „Wytyczne” zamieszczane są również na stronie internetowej Komitetu Głównego Olimpiady Języka Angielskiego:

www.oja.wsjo.pl

Terminy poszczególnych etapów olimpiady uzgadniane są w porozumieniu z Ministerstwem

Edukacji Narodowej.

Następnie nauczyciele wspólnie z kandydatami ustalają plan pracy i zgłaszają akces zawodników do Komitetu Okręgowego .

2. Zawody I stopnia

I etap Olimpiady przygotowują i koordynują Komitety Okręgowe. Ilość uczestników I etapu jest nieograniczona i swój akces do udziału w zawodach może zgłosić każdy uczeń .

Zawody polegają na wykonaniu przez ucznia pracy pisemnej (testu), która poprawiona i oceniona przez nauczyciela w/g klucza dostarczonego wraz z testem przez Komitet Główny zostaje przesłana do Komitetu Okręgowego. Zakwalifikowanie uczestnika do udziału w zawodach wyższego stopnia następuje po uzyskaniu ustalonego przez Komitet Główny minimum punktów. W przypadku kwalifikacji do zawodów II stopnia uczniowie muszą uzyskać co najmniej 60 % punktów testu I etapu. W zależności od poziomu uczestników, próg procentowy może ulec podwyższeniu. Po otrzymaniu wyników, Komitet Główny ustala listę zawodników dopuszczonych do zawodów II stopnia. Następnie Komitety Okręgowe zawiadamiają uczniów za pośrednictwem szkoły o miejscu i czasie zawodów okręgowych. Wszystkie testy Olimpiady będą opierały się na programie nauczania języka angielskiego w szkole średniej.

3. Zawody II stopnia

II etap Olimpiady organizują Komitety Okręgowe. Zawody te składają się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Pisemna część zawodów polega na wykonaniu przez zawodników pracy pisemnej (testu). Częścią testu pisemnego będzie komponent kulturowy, który w większym zakresie zostanie włączony do egzaminu ustnego.

W eliminacjach ustnych II stopnia Olimpiady bierze udział tylko ta grupa uczestników, która została zakwalifikowana do nich po zawodach pisemnych (uczestnicy, którzy uzyskali co najmniej 55 % punktów w teście pisemnym).

Egzamin ustny będzie miał na celu sprawdzenie umiejętności prowadzenia rozmowy w języku angielskim, a także sprawdzenia podstawowych wiadomości z zakresu historii, geografii i literatury Wielkiej Brytanii i USA.

Do zawodów III stopnia kwalifikują się uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 80 % punktów możliwych do zdobycia w etapie II ale nie mniej niż 55 osób.

O zakwalifikowaniu do udziału w zawodach III stopnia zawiadamia Komitet Główny, podając jednocześnie miejsce i termin zawodów.

Uczniowie powołani do zawodów II i III stopnia są zwolnieni z zajęć szkolnych na czas niezbędny do udziału w zawodach.

4. Zawody III stopnia

III etap Olimpiady organizuje Komitet Główny. Zawody III stopnia składają się z dwóch części:

a) egzaminu pisemnego, który polega na wykonaniu przez uczniów testów gramatycznych, słownikowych, testów na rozumienie języka mówionego, etc.

b) egzaminu ustnego, który polegać będzie na sprawdzeniu umiejętności prowadzenia swobodnej rozmowy w języku angielskim, a także na wykazaniu się pewnym zasobem wiedzy z zakresu historii, geografii, kultury, literatury i bieżących spraw politycznych itd., dotyczących głównie Wielkiej Brytanii i USA, ale także innych państw angielskiego obszaru językowego.

Uchwałą Komitetu Głównego 20 uczestników, którzy uzyskali najlepsze wyniki otrzymuje tytuł i uprawnienia laureatów olimpiady, pozostali to finaliści.

5. Ocena egzaminu ustnego na II i III etapie

Skala ocen na egzaminie ustnym jest dziesięciostopniowa. Ponadto osobno ocenia się praktyczną wiedzę językową a osobno wiedzę z zagadnień kulturowo-literackich. Uzyskanie oceny negatywnej czy to za komponent językowy czy to za wiadomości ogólne (kultura, geografia, polityka, literatura) dyskwalifikuje zawodnika i odsuwa go od uczestnictwa w dalszych etapach Olimpiady. W wypadku wyraźnej różnicy między wynikiem egzaminu II i III stopnia Komitet Główny ma prawo dyskwalifikacji.