Podczas obecnej edycji Olimpiady Organizator nie wskazuje ściśle, jaki jest wymagany poziom znajomości języka na poszczególnych stopniach Olimpiady i ich częściach. Poziom całej Olimpiady obejmuje zakres od B2 do C2 na wszystkich jej stopniach, przy czym trudność wzrasta ze stopnia na stopień – dla każdej części każdego stopnia jest coraz wyższa.
Nie informujemy również z wyprzedzeniem, jakich typów testów on-line i papierowych mogą spodziewać się uczestnicy podczas poszczególnych części każdego stopnia Olimpiady. Na Olimpiadzie mogą pojawić się między innymi takie rodzaje zadań, jak np.: słowotwórstwo, transformacje, test jednokrotnego wyboru, zadania polegające na uzupełnianiu brakujących liter w wyrazach (tzw. wisielec), pytania dotyczące elementów wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego (tzw. WOKAJ) i tym podobne. Nie planujemy pytań z odsłuchu czy rozprawek na żadnym ze stopni Olimpiady.
Unikanie ścisłego określenia poziomu zadań ma oddawać charakterystyczną dla języka wielowymiarowość – nie jest bowiem możliwe całkowicie jednoznaczne i w pełni obiektywne nakreślenie granic między poziomami kompetencji językowych. Należy mieć świadomość, że nawet istniejące standardy i normy poziomów znajomości języka, takie jak np. system CEFR nie są definitywnie rozstrzygające, a raczej szacunkowe i pomocnicze – wynika to z samej natury języka.